Bilgin Canaz

Bilgin Canaz Biyografi...

Bilgin Canaz

1972 yılında Çanakkale’de doğdu. 1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Halk Dansları Bölümü’ne girdi. Bu bölümde 1 yıl öğrenim gördükten sonra 1993 yılında Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümüne girdi ve 1998 yılında mezun oldu.

1996’dan itibaren TRT İzmir ve TRT Ankara Radyo ve Televizyonlarında ney sanatçısı olarak görev yaptı, birçok radyo ve televizyon programına katıldı. Stüdyo müzisyeni olarak çesitli sanatçıların albümlerinde ney icra etti.

Ayrıca flamenko, caz ve new age tarzında yurt içinde ve yurt dışındaki festivallerde konserler verdi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası başta olmak üzere Türkiye’nin en onemli orkestraları ve şefleriyle birlikte solist ney sanatçısı olarak konserler verdi.

Birlikte konser verdiği sanatçılar arasında Boby Mcferrin, Maria Farantouri, Zülfü Livaneli, Yıldız İbrahimova, Seda Bağcan, Serenad Bağcan, Senem Diyici, Yves Roussau, Joaquin Grilo, David Perez, Carlos Denia, Antonio Serrano gibi sanatçılar vardır. Ayrıca Berkley Caz School, Rotterdam Konservatuarı ve Edinburg Üniversitesi’inde Türk müziği ve Mikrotonal üzerine Workshoplar yaptı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve 60’dan fazla devlet başkanına sanatını icra etti. Üyesi olduğu Tanini Trio ile iki adet albüm yapmıştır. Halen de dünyanın birçok yerinde konserler vermektedir.